• ComputerKreiptis internetu

  • Phone8 661 06 300

Tyrimas: besiskolinantiems tautiečiams svarbi metinė palūkanų norma ir draugų nuomonė

Lietuviai dažniau nei kiti europiečiai prieš imdami vartojimo kreditą pirmiausia įvertina bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą. Be to, beveik kas šeštam lietuviui yra svarbu, ką apie sprendimą pasiskolinti pagalvos draugai ir artimieji, kai tuo tarpu kitiems europiečiams šis aspektas nėra reikšmingas. Tokios tendencijos išryškėja Centrinės ir Rytų Europos šalių mastu apklausus vartojimo kredito paslaugomis besinaudojančius „International Personal Finance“ (IPF) klientus.

Apklausos metu visų respondentų buvo teiraujamasi apie veiksnius, į kuriuos jie atkreipia dėmesį prieš imdami paskolą. Pasak joje dalyvavusių tautiečių, svarbiausias faktorius yra bendra vartojimo kredito kainos metinė norma. Taip atsakė kiek daugiau nei pusė, 57 proc., respondentų. Apibendrinus visų šalių duomenis matyti, kad metinės palūkanų normos kriterijų kaip svarbų pažymėjo tik kiek mažiau nei trečdalis apklausos dalyvių. Svarbiausiu faktoriumi europiečiai bendrai įvardina asmenines galimybes grąžinti paimtą paskolą.

„Vertinant rezultatus galima daryti išvadą, kad vartojimo kreditus imantiems žmonėms bendros vartojimo kredito kainos metinės normos terminas yra žinomas, jo svarba imant paskolą – suprantama. Taip yra dėl to, kad pastarasis dažnai akcentuojamas kalbant apie griežtesnį šios rinkos reguliavimą. Be to, remiantis atsakingo skolinimo nuostatais, kiekviena paskolas išduodanti kompanija privalo vartotojams gerai matomoje vietoje pateikti aktualią su paskola susijusią informaciją“, – kalba Provident Finansai“ rinkodaros vadovė Dovilė Krinickienė.

Antruoju pagal svarbą faktoriumi tautiečiai įvardino grąžintinos paskolos dydį. Anot Dovilės Krinickienės, viena pagrindinių užduočių kiekvienam svarstančiam imti kreditą – atidžiai skaityti paskolos sutartį ir įvertinti paskolos davėjo taikomas sąlygas dėl paskolos grąžinimo: „Dalis įmonių sutartyse nurodo, kad vėluojant grąžinti paskolą jos kaina didės. Todėl būtina nepraleisti šio itin svarbaus punkto pro akis ir imant paskolą būti tikram, kad jos dydis per visą grąžinimo laikotarpį nedidės.“

Apklausoje dalyvavusieji tautiečiai dažniau nei kiti europiečiai minėjo, kad jiems yra svarbi draugų ir artimųjų nuomonė apie planuojamą imti kreditą. Tuo tarpu Europos mastu šį atsakymą pasirinko vos 2 proc. respondentų. Tautiečių atsakymai buvo labai artimi Europos vidurkiui vertinant tokius kriterijus kaip paskolos dydis, paskolos poreikis, išdavimo greitis, procedūrų paprastumas bei kredito davėjo reputacija.

Apklausoje, kuri vykdyta šių metų kovo–balandžio mėnesiais, dalyvavo 7779 tarptautinės finansų grupės IPF klientai iš septynių Centrinės ir Rytų Europos šalių. Tyrimas vykdytas tose Europos valstybėse, kuriose IPF vykdo veiklą „Provident“ vardu – Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Lietuvoje bei Bulgarijoje. Lietuvoje buvo apklausta 400 respondentų. Apklausą atliko tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos GfK padalinys Didžiojoje Britanijoje.

 

Apie „Provident Finansai“

„Provident Finansai“ priklauso tarptautinei finansų grupei „International Personal Finance“, turinčiai 130 metų veiklos patirtį bei 2,64 mln. klientų visame pasaulyje. Tarptautiniu mastu IPF turi maždaug 7000 darbuotojų bei 30 000 kredito tarpininkų ir yra vienas iš didžiausių britų darbdavių Vidurio ir Rytų Europoje. Grupė veiklą vykdo trylikoje rinkų: „Provident“ vardu – Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Meksikoje, Rumunijoje, Lietuvoje bei Bulgarijoje, o nuo 2015 m. vasario, įsigijus „MCB Finance Group plc“ – Suomijoje, Estijoje, Latvijoje ir Australijoje. IPF akcijos kotiruojamos Londono bei Varšuvos biržose.

Daugiau informacijos:

 

Laura Puidokaitė | Provident Finansai

Korporatyvinių reikalų vadovė

El. p. laura.puidokaite@provident.lt

 

Gintarė Žalytė-Štarienė | Publicum

Mob. tel.  +370 613 98 447

El.p.  g.stariene@publicum.lt