• ComputerKreiptis internetu

  • Phone8 661 06 300

Darbas be fiksuoto atlyginimo: ar jis patrauklus?

Ar teiktumėte savo kandidatūrą į darbo poziciją žinodami, jog jūsų atlyginimas priklausys tik nuo jūsų darbo rezultatų? Dažnas greičiausiai atsakytų, kad prioritetą teikia fiksuotam atlygiui. Visgi tai, kad tarp darbo skelbimų yra ir tokių, kuriuose nurodomas lankstus grafikas bei nuo darbo rezultatų priklausantis užmokestis, leidžia daryti išvadą, kad toks darbas turi perspektyvų.

Renkasi vienas iš dešimties

Į Lietuvos vartojimo paskolų rinką žengėme prieš pusantrų metų. Tąkart kaip naujas darbdavys išsikėlėme pakankamai ambicingus tikslus – per penkerius metus įdarbinti 80 nuolatinių darbuotojų ir bendradarbiauti su 600-tais kredito tarpininkų. Pirmąjį rodiklį pasiekti nebuvo sudėtinga – šiandien jau turime 75 nuolatinius darbuotojus. Daugiau nerimo kėlė antrasis skaičius, nes ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse darbas, kurio atlygis priklauso tik nuo darbo rezultatų, nėra populiariausiųjų sąraše.

Taigi žinojome, kad nebus paprasta rasti žmonių, kurie norėtų patys sau būti vadovais. Ir visgi, po pusantrų metų turime jau apie 270 kredito tarpininkų. Praktika parodė, kad nepaisant ant žmogaus pečių gulančios atsakomybės, tokį darbą, bent jau mūsų atveju, po pirmojo informacinio susitikimo pasirenka vienas iš dešimties į susitikimą pakviestų kandidatų.

Sau dirbančio žmogaus portretas

Remiantis Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje nedarbo lygis pernai siekė 10,7 proc. Galbūt šis procentas būtų mažesnis, jeigu darbo neturintys žmonės neužsiblokuotų, jog juos tenkina tik fiksuotą atlyginimą siūlantys darbdaviai. Pažiūrėjus į darbo skelbimus galima rasti įvairių pasiūlymų iš įvairių sričių įmonių. Tad rekomendacija būtų – tuos pasiūlymus bent apsvarstyti. Daugelis kompanijų, siūlančių darbą, kurio atlygis priklauso nuo rezultatų, neturi tikslo žmogų įpareigoti iškart jam pasidomėjus apie darbo galimybes.

Žinoma, norint užsiimti veikla, kuomet atlygis priklauso tik nuo tavęs paties, reikia pasižymėti tam tikromis savybėmis. Remdamasi sėkmingų kredito tarpininkų pavyzdžiais, išskirčiau tris svarbiausias savybes, kuriomis turi pasižymėti sau dirbantis žmogus. Jis turi būti komunikabilus, ambicingas ir motyvuotas. Sėkmingiausi pardavėjai visose srityse yra tie, kurie nepasiduoda, išsikelia sau aukštus tikslus ir jų siekia. Tai atsispindi ir rezultatuose, nes atlygis priklauso būtent nuo jų.

Tuo tarpu amžius nėra svarbu. Pavyzdžiui, „Provident Finansai“ kredito tarpininkų amžiaus vidurkis – apie 35 metai, o vyriausiasis jų eina 65-uosius metus. Manome, kad amžiaus vidurkis ateityje tik didės.  

Beje, esame pastebėję, kad labiausiai išrankūs tokio darbo pasiūlymams yra didžiųjų miestų gyventojai, ypač vilniečiai. Remiantis Statistikos departamento duomenimis, būtent didžiuosiuose Lietuvos miestuose nedarbo lygis yra mažiausias – Vilniaus apskrityje jis siekia 8,5 proc., Kauno apskrityje – 8,9 proc. Tai yra viena iš priežasčių, paaiškinančių mažiausią darbo be fiksuoto atlygio paklausą šiuose regionuose.

Patarimas: potencialų atlyginimą vertinkite racionaliai

Dar vienas svarbus momentas, svarstant darbo be fiksuoto atlygio galimybę, sau atsakyti į klausimą – ar tai bus nuolatinis, ar papildomas darbas, o galbūt – hobis. Nuo to priklauso, kokią dalį gaunamos pajamos sudarys jūsų asmeniniame biudžete. Jeigu turite nuolatinį darbą ir gaunate fiksuotą atlyginimą, bet tiesiog smalsu pabandyti, bent pradžioje finansiniai lūkesčiai gali būti ir mažesni.

Tačiau jeigu tokį darbą matote kaip pagrindinį, vertindami būsimą atlyginimą būkite racionalūs. Galbūt darbo skelbimai, kuriuose yra nurodomi aukšti atlyginimai, ir atkreipia dėmesį, bet šiuo klausimu reikia išlikti budriam. Šiame darbe labai svarbiu faktoriumi yra jau minėtos žmogaus savybės. Tad jeigu jomis nepasižymite, tokio pobūdžio darbo skelbimus atmeskite.

Mes savo atveju, ieškodami kredito tarpininkų, nenurodome tikslios sumos, kurią tokį darbą dirbantis galėtų gauti. Taip elgiamės dėl vienos pagrindinės priežasties – gaunamas atlygis visiškai priklauso nuo žmogaus savybių ir skiriamo laiko darbui. Tikrai tenka susidurti ir su nusivylusiais kredito tarpininkais, kurie nusprendžia nebeužsiimti tokia veikla. Tačiau jų pačių paklausus, kiek investuoja laiko, atsakymas būna vienas – vos kelias valandas per savaitę. Tad natūralu, jog skiriant tiek laiko norimas rezultatas nebus pasiektas.

Taigi darbas be fiksuoto atlygio, kaip ir kiekvienas kitas, turi ir privalumų, ir trūkumų. Nusprendus pabandyti būtina ne tik visus darbo niuansus aptarti su darbdaviu ar kompanija, kuris taps jūsų partnere. Visais atvejais taip pat naudinga pasikalbėti ir su tokia veikla jau užsiimančiais žmonėmis tam, kad susidarytumėte kuo realistiškesnį vaizdą apie būsimą darbą.